1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Vintage Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Dekorasyon denince aklımıza genellikle pahalı malzemeler, ışıltılı tasarımlar ve modern eşyalar aklımıza gelir. Oysaki modern Dünya’nın hızlı ve yıpratıcı etkisi artık bu tarz maliyetli ve detaylarıyla yoran görüntüler yerine, bizi aradığımız güzelliğe, sadeliğe ve ruhumuzu okşayacak tasarımlara itiyor. İşte Vintage mutfak dekorasyonu diye tabir edilen ve dönemsel tasarım veya koleksiyon olarak çevirebileceğimiz tarzdaki ve bu tanımın içinde anlatacağımız mutfak dekorasyonları, hanımların son zamanlardaki yeni gözdelerinden birisi de vintage mutfak dekorasyonu sadeliği ve zerafeti ile ilgi çekiyor.

VİNTEGE MUTFAK DEKORASYONUNDA KULLANILACAK MALZEME ÖNEMLİDİR.

İster çalışan, isterse ev hanımı olsun, kadınların vakitlerinin büyük bir kısmı mutfakta geçiyor. Dolayısı ile tasarlayacağımız vintage mutfağın işlevsel görevi ile beraber gözümüze ve ruhumuza da hitap etmesi gerekiyor. Bize çocukluğumuzu, annemizin ev işlerini yaparken ki hallerini, sıcacık ve lezzet dolu yemekleri hatırlatan nostaljik tasarımlara hangimiz hayır diyebiliriz ki?

Aşağıda klasikden çokda uzaklaşmadan modern tasarımada uyan güzel bir vintage mutfak modelini paylaşıyorum.

modern vintage mutfak dekorasyonu

Bu tarz mutfaklarda ahşap malzeme çoğumuzun vazgeçilmezi. Mutfak dolaplarından, masa sandalye takımına eskilerin sergen diye tabir ettiği, duvara monte edilen tabak rafları, ahşabın kendine has güzelliği ile Vintage mutfaklarda yer buluyor. Ahşap malzemenin bir avantajı da kullandığımız ağır metal ve kimyasal kombinasyonlar içeren eşyaların aksine daha sağlıklı ve bakımının kolay olması. Son zamanlarda eskitme olarak tabir ettiğimiz, eşyaların insan eli ile klasikleştirilmesi olayı, ahşabın doğasında dışarıdan bir ek yapmaya gerek kalmayacak kadar mevcuttur. Sentetik alaşımlı zemin veya halılar yerine de, yine bizi eskilere köklerimize götürecek motifli bir halı veya kilimde bu tarz mutfakların vazgeçilmezidir.

 RENK UYUMU DEKORASYONUMUZU TAMAMLAYICI UNSURDUR.

Zevkler ve renkler tartışılmaz. Ama Vintage mutfak dekorasyonu deyince aklımıza yine kullanacağımız malzemeye uygun olarak pastel renkler öncelikli olarak geliyor. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalarla da desteklendiği üzere parlak ve uyarıcı renkler yerine dinginliğe ve huzura sevk eden açık pastel tonlar veya ahşabın doğal rengi, masrafsız bir biçimde bizi ulaşmaya çalıştığımız cazibeye götürecektir. Son zamanlarda görsel zenginliği sağlamak ve yapılan işin iddiasını arttırmak için zengin desenli duvar kâğıtları da kreasyonların içine ekleniyor. Elbette seçenekler içinde bulunabilir ama mutfağımızın kullanım ömrünü ve hijyenik durumunu da göz önünde bulundurduğumuzda duvar boyası her zaman tercihimiz olmalıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *