1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Sigaranın En Önemli 10 Zararı

Sigaranın İnsan Sağlığına Olan Zararları oldukça fazla aşağıda bunlardan detaylıca bahsettik,sen yakın zamanda sigarayı bırakmanızı diliyoruz..

En yaygın alışkanlıklardan birisi olan sigara kullanımının insan sağlığı açısından sayısız zararı bulunmaktadır. Neden olduğu birçok hastalığın ölümcül sonuçlar getirmesi ve tedavisi mümkün olmayan kalıcı hasarlar oluşturmasına karşı, maalesef günümüzde çok fazla sigara kullanıcısı bulunmaktadır. Sigaranın zararları konusunda toplumlar artık daha fazla bilgilendirilmekte ve bu anlamda daha kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir. Sigaranın vücudumuza verdiği zarar ya da zararlar için toplumda her bireye görev düşmektedir. Önce kullanan yakınlarımızı bilgilendirerek ve bırakmaları için destek olarak başlamamız etkili olacaktır.

Her zaman söylenen ancak doğruluk payı olan bir konu, sadece bir sigara ile başlayan bireylerin büyük bir çoğunluğunda tiryakilik boyutunun görülmesidir. Günlük içilen sigara miktarı gittikçe artış gösterir. Bir paket ile bir hafta idare edebileceğini düşünen insanların, günde bir hatta iki ve üç pakete kadar çıkabildiği görülür. Ortalamaya bakıldığında, sigara içen bireylerin büyük bir çoğunluğu her gün paketin yarısını mutlaka bitirmektedir. Günlük içilen sigara miktarının artış göstermesi, direkt olarak ekonomiyi de olumsuz etkilemektedir. Özellikle aylık ve yıllık olarak harcanan sigara parası, çok ciddi rakamlara işaret edecektir.

Sigara, tek başına birçok hastalığın nedeni olmakla birlikte, mevcut hastalıkların ilerlemesinde ve oluşmasında da etkilidir. Bu nedenle sigaranın hayatımızdaki olumsuz etkisi çok farklı yollarla kendisini gösterebilir. Ne kadar sağlıklı ve düzenli bir hayat yaşanırsa yaşansın, sigara kullanımı bu standartları büyük ölçüde düşürecektir. Vücut için faydalı olabilecek birçok eylemin etkisini engelleyecektir. Spor yapan bir insanda performans düşüklüğü yaratmakta, alınan besinlerdeki faydalı maddeleri etkisiz hale getirmektedir.

Pasif İçici Kime Denir?

Sigaranın zararları sadece kullanan kişiyi değil, yakın çevresinde yer alan herkesi etkiler. Pasif içici olarak adlandırılan bu bireyler de sigara dumanını soluduğu için, aynı risk grubunda yer almaktadır. Aynı şekilde hamile bireylerin ya da çiftlerden birinin bile sigara kullanması, doğan çocuklarda birçok genetik hastalığın oluşmasını da etkileyecektir.

 

Sigaranın solunum yollarına verdiği zararlar da oldukça önemlidir. En çok akciğerlere etki etmesi, zararın da en çok bu organlar üzerinde olmasını beraberinde getirir. Sigaranın içerisinde yer alan tüm zararlı kimyasallar, akciğerler tarafından emilir. Akciğerlerin sağlığını yitirmesi, insan bedeninde geri dönüşü olmayan sorunları beraberinde mutlaka getirmektedir.

 

 Sigaranın Verebileceği En Önemli 10 Zarar

  1. Kanser riskini arttırır.
  2. Diş ve diş eti hastalıkları başlar.
  3. İştahsızlık ve kilo kaybına neden olur.
  4. Kısırlık ve iktidarsızlık problemlerini beraberinde getirir.
  5. Kalp ve damar yolu hastalıklarına neden olur.
  6. Beyin felci ve Alzheimer riskini büyük ölçüde arttırır.
  7. Cilt sağlığını bozar.
  8. Kötü ve kalıcı kokuya neden olur.
  9. Kemik erimesine neden olur.
  10. Ekonomik açıdan kayıp oluşturur.

 

Vücudun her bölgesi ve her sistemi için büyük zararları olan sigaranın içerisinde öldürücü etkisi olan çok fazla kimyasal madde kullanılır. İçerisinde bulunan nikotin maddesi, bağımlılık problemini oluşturan etken olarak bilinmektedir. Sigaranın getireceği her zarar, nikotinin etkisi ile başlamakta ve önüne geçilmediği takdirde de hayati sonuçlarla sonlanabilmektedir. Birçok bağımlı için sigarayı bırakmak imkânsız gibi görünse de, tıp dünyasının getirdiği oldukça etkili bırakma yöntemleri bulunmaktadır. Sabırlı ve kararlı olunmalı, uzman desteği ile sigaradan en kısa zamanda her sigara kullanıcısı kurtulmalıdır.

 

 

 

 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *