1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Senet Protestosu Nasıl Kaldırılır

Banka tarafından adresinize gelen ihbarname protestolu senedi taksit günü de dahil olarak 3 gün içerisinde ödeme yapmayı unuttuğunuz takdirde banka alakalı senedi Noter aracılığıyla protesto eder. Protesto edilen senet için zamanında ödeme yapılmadığı takdirde protesto dosyaları ve senet ile birlikte alacaklı şahıs tarafınıza icra yolu ile tahsile gelme ihtimali vardır. Günümüzde ticaret yaşantısının en mühim ödeme araçlarından biri olan senetler, gelecekte ödeme sözü veren belli bilgilerin bulunduğu yazılı ödeme belgesidir. Senet üstünde borcun tutarı, ödenecek tarih, borçlu kişiye ait kişisel bilgiler ve imzalar bulunur. Belirtilen tarih içerisinde ödenmeyen senet yada borçlu şahsın senedi kabul etmemesi durumunda senet protesto olur, senet protestosu nasıl kaldırılır, öğrenmek için aşağıda ki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Senet Protesto Kaldırma İşlemi Ne Şekilde Yapılır?

Alakalı senet protesto edilmesinin ardından tahsile veren şahsa banka tarafından geriye iade edilir. Eğer ki tahsile veren şahsın şubesi farklı bir şube ise protesto işlemi sonrasında tahsil ettirmek isteyen şahsın şubesine kurye aracılığı ile gönderilir. Eğer ki senet daha tahsile veren şahsa teslim edilmeden hemen önce bankadan ödeme işlemi gerçekleştirilirse gerekli sistem işleyişi ile protesto sonrasında tahsilât işlemi ile Merkez Bankasına protesto kaldırılması için bildirimde bulunulur. Ancak protesto işlemi sonrasında Merkez Bankası kayıtlarına senet protesto bildirimi yapıldığından dolayı ödeme yapıldığına dair protesto kaldırma işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Tahsile veren şahıs tarafından bankaya ulaştırılacak talimat ile alacaklı isteği ile protesto kaldırma işleminin yapılması gerekir. Aksi takdirde KKB kayıtlarında ödeme yapılmış olsa da halen ödenmemiş bir protestolu senet mevcut gibi gözükür.

Protestolu Senet Bilgileri

Protestolu senet bilgileri, 1211 sayılı T.C.Merkez Bankası Yasasının 44 üncü maddesi dahilinde bankalar ve özel finans kuruluşları ile T.C.Merkez Bankası arasında bilgi değişikliğine tabi tutulur. Bilgi alışverişi önce protestoya ait bildirimin yapılması, protestonun kaldırılmasının sonrasında, kaldırım bildiriminin bütün bankalara ilanı şeklinde yürütülür. Kaldırım işleminin yapılabilmesi için alakalı banka şubesine müracaat etmek gereklidir. Protesto kaldırım işlemi, protestonun kaldırılmasını açık bir şekilde ifade etmekte olup, protesto kaydının kütükten silineceği anlamına gelmez.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

One thought on “Senet Protestosu Nasıl Kaldırılır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *