1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
saraybosna

Saraybosna’nın Ruhu: Tarihi Baş çarşı (Avrupa)

Mimarisi ve renkliliği ile Avrupa’nın ortasında, bulunan klâsik Osmanlı şehir anlayışı ile Türk-İslâm sanatının bütün inceliklerini en iyi tamamladığı yerlerden birisi oluyor. Saraybosna’nın tarihsel merkezini oluşturan “Stari Grad” yani Eski Kent, şehrin en göz alıcı merkezi oluyor. Saraybosna’nın kalbi olan bu coğrafyaya Boşnaklar “Başçarşı” diyorlar. Saraybosna gezilecek birçok yer arasında önemli bir yere sahip olan Baş çarşı, Saraybosna’daki bir çok sayıda önemli yapıyı yaptıran Gazi Hüsrev Bey’e ait olan , hanlar ve camiler medreseler bulunuyor.

Saray Bosna’da Gezilecek Yerler 

Saraybosna, 1463’yılında Fatih Sultan Mehmed bu bölgeyi fethedildikten sonra, Trabeviç Dağı’nın yamaçlarında yer alan ve bugün “Eski Şehir” (Stari Grad) olarak anılan coğrafyada önemli imar çalışmaları ile başlıyor. Müslüman olan Boşnakların yaşadığı bu semtte camiler, medreseler, tekkeler, hamamlar ve hanlar inşa ediliyor. Ticaret yaşamında temsil ettikleri dürüstlükle, ahlakla ün salan Boşnaklar, o yıllardan itibaren Baş Çarşı’nın tek katlı, kırmızı renkte kiremitli dükkânlarda geçimlerini sağlamaya ve kazanmaya çalışıyorlar.

Bu çarşının benzer olanlarını Anadolu’da da görmek mümkün oluyor. Baş Çarşı’da, klâsik Osmanlı çarşısını oluşturan unsurların hepsi burada varlığını koruyor. Baş Çarşı’daki birçok eser, Gazi Hüsrev Bey Vakfı’nda yer alıyor. Gazi Hüsrev Bey’in türbesi kendi adı ile anılan ve Mimar Sinan eseri olan bu caminin avlusunda yer almaktadır.

Sağlı ve sollu sıralanmış bakımlı ahşap dükkânları ile Baş çarşı ile etraflarını güvercinlerin mekan olarak seçtiği Baş çarşı Çeşmesi tam anlamıyla Anadolu köşesini andırıyor. İstanbul’dakilere benzer camiler ile bezenmiş olan çarşının tam ortasında Saraybosna’nın sembolü ve güvercinlerin yeri hâline gelmiş Baş çarşı Sebili bulunuyor. Bu çarşı ayrıca insanların buluşma yeri oluyor. İnanışlara göre bu çeşmeden su içen kişi muhakkak Bosna’ya geri dönermiş. Osmanlı zamanında 37 çeşit malın ve ticaretinin yapıldığı Baş Çarşı’da, sokak isimleri ise zanaatlara göre verilmiştir.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *