1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Rus Mutfağının En Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Öncelikle bir ülkenin, bölgenin yemeklerinden söz edebilmemiz için o ülkenin iklimiyle ilgili bir şeyler bilmemiz gerekir. Rusya hepimizin bildiği gibi, çok geniş bir coğrafi alana yayılmaktadır. İklimi genel olarak soğuktur. Ülkede sadece yaz ve kış mevsimleri yaşanmaktadır. Yaz ayları çok kısa olup, yaz kış sıcaklık farkı çok fazladır.

Bu iklim bilgilerini  öğrendiğimize göre Rus mutfağını hiç bilmeyen bir kişi bile olsak bir kaç tahminde bulunabiliriz. Aklınızdan birkaç tahmin yürütün… Evet, et diyenleri duyar gibiyim. Doğru bir tahmin. Rusya soğuk bir iklime sahip olduğundan Rus mutfağında et ve çorbalar önemli bir yer tutar.

Peki rus mutfağının en meşhur yemekleri nelerdir?

1.Strogonoff Bifteği (Beef Stroganoff)
İlk yemeğimiz et ve mantarla hazırlanan Beef Stroganoff. Adını ünlü rus bir diplomat olan Kont Pavel Alexandroviç Stroganoff’tan aldığı söylenir. Bu yemek genel olarak tarif edecek olursak, şeritler halinde kesilmiş dana etinin soğan sarımsak ikilisi ve baharatlar ile harmanlanmasıyla tatlanan, mantar ile taçlandırılan bir damak ziyafetidir.

2. Borşç Çorbası
Rus mutfağının en önemli ve en meşhur yemeklerindendir. 500’den fazla çeşidi vardır. Eleştirilere bakacak olursak sevenini hayran bırakmış sevmeynini düşman eylemiş bir yemektir.
Bu yemeğin içeriğinden bahsedecek olursak ana malzemesi pancardır ve rengini de pancardan alır. Lahana, patates ve rus sebzelerinden yapılır.

3. Rus Salatası
Fransız asıllı aşçı Lucien Olivier tarafından icat edilmiştir. Bu sebeple Rusya’da da Fransız Salatası denmektedir. Yemeğimiz mayonezin kendini en çok gösterdiği yemeklerden biridir. Haşlanan havuç, patates bir kutu bezelye ve turşu eşliğinde mayoneze eklenir.

4. Bliny
Rusya’da Bliny bir votka mezesi gibidir. Havyar ile tüketilir. Tatlı olanı, etli olanı, peynirli olanı derken çok fazla çeşidi vardır. Yapılışı için Bilini Krep’i diye arayabilirsiniz, genel olarak krep tarifine benzediğinden ayrıca bahsetmeyeceğim.

5. Pelmeni
Son olarak yazımızı bizim mantımıza oldukça benzer bir yemekle bitirmek istedim. Pelmeni ya da burada bilinen adıyla Rus Mantısı. Pelmeni yapmak için süt, su ve yumurtalar ile unu harmanlayarak yaptığınız hamurunuzu biraz dinlendikten sonra parçalara bölerek ve içine kıyma koyarak kapatırsınız. Kaynamış suda yumuşayıncaya kadar beklettikten sonra tereyağında soteleyip servis yapabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *