1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Renklerin Uyumu İyi Bir Dekorasyon Örneği Midir?

Renklerin Uyumu İyi Bir Dekorasyon Örneği Midir?

            Dekorasyon yaparken renklerden yararlanılır. Renklerin uyumu tasarımların imzasını taşıyan ana etkendir. Renkler mobilyalarda, duvarlarda, zeminde, döşemede kısaca bir mekânın tamamlayıcı yahut ana ögelerinin hepsinde kullanılır.

Dekorasyonda renklerin uyumu önemli midir?

            Dekorasyonda renklerin uyumu önemlidir denilebilir. Çünkü bir dekorasyonda mekânın ögelerini öne çıkaran genellikle renkler olmaktadır. Mobilyalardan perdelere, döşemelerden TV ünitesine kadar renklerin uyumlu kullanılması dekorasyonun da bir parçasıdır denilebilir.

Renkler yalnızca ev dekorasyonunda değil, iş yeri, fabrika, okul, sinema, fuar standı, hastane tasarımlarında da oldukça psikolojik ve ruhsal etkilere sahiptir. Örneğin, hastane dekorasyonlarında kullanılan renklerin ve bu renk uyumlarının insan psikolojisi üzerinde önemli etkilerinin olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Renkler ve renk uyumları mekânın ve insanın psikolojisini önemli derece etkilemektedir. Az önceki örnekte verdiğimiz hastane dekorasyonlarında kullanılan renklere örnek olarak mavi-beyaz, sarı-krem gibir uyumlu renkler hem mekândaki baskın olan psikolojiyi hem de mekânı kullanan insanların psikolojisini etkilemektedir.

Örneğin bir ofis tasarımında ofisin niteliklerine uygun olarak kullanılacak renkler de uyumlu olmalıdır ki mekânı kullanan insanları, kullanılan renkler olumsuz etkilemesin. Dekorasyon yaparken de mekânın özelliği, işlevi, kullanılacağı alan ne olursa olsun tasarımda kullanılacak renkler uyumlu olmalıdır.

Bir dekorasyona, bir tasarıma iyi diyebilmek için renklerin uyumlu olması yeterli değildir. Çünkü renkler dekorasyonda amaç değil araçtır. Her ne kadar renkler hem psikolojik hem de sosyolojik olarak insanları ve tasarımları etkilese de yalnız başına sadece renk uyumu iyi bir dekorasyona örnek teşkil etmez. Fakat şu da bir gerçektir ki, renk uyumu olmadan iyi bir dekorasyona da sahip olunmaz.

Aynı zamanda renk uyumsuzluğu da iyi bir dekorasyon sağlayabilmektedir. Örneğin tasarımlarda kullanılan zıt renkler bir uyum ambiyansı oluşturarak dekorasyonu çekici gösterebilmektedir. Uyumsuz renkler dekorasyonda dikkat çekmek isteyen tasarımcılar için her zaman kilit nokta olmuştur. Bu yüzden dekorasyonda renklerin uyumu yahut kullanılan renklerin uyumsuzluğu dekorasyon için büyük önem teşkil eder diyebiliriz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *