1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,40.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Mezgit Balığının Özellikleri ve Avlanma Yöntemleri

Mezgit balığı , Karadeniz ve Marmara denizinde yaygın olup, bol miktarda çıkan fakat diğer denizlerimizde de azda olsa görülen ekonomik değeri yüksek, eti beyaz olduğu için tavuk balığı olarakta bilinen çok lezzetli bir balık türüdür. Kış aylarında karadenizden Marmara denizine göç ederler. Soğuk havalarda 30-40 metre derinlikte yaşayan gır gır ve trol avcılığı yapan balıkçı tekneleri ile avlanan,yazın yumurt- lama zamanlarında kıyıya yaklaşarak kanal ağızlarındaki çamur birinkintileri ve kumluk alanlara geldikleri için amatör kıyı balıkçıları tarafından avlanmaya başlarlar. Kıyıdan yakalanabildiği gibi tekne ile kıyıdan 150-250 metre arsında açıkta çok güzel avlanılabilir.Yani mezgit balığı tutmak istiyorsanız imkanınız varsa sandalla açılmanızı öneririz.

mezgit balığı
mezgit balığı

 

mezgit avı

Mezgit balığı avında kullanılan takımlar :

Mezgit balığı avı genel olarak yemli takımlarla yapılıyor olsa bile çapariylede yakalanabilmektedir.Bu balık özellik olarak yakalandıktan sonra olduğu yerde dönmeye başladığı için oltayı çok çabuk bozmaktadır. Oltada kullanılacak olan iğne sayısını 3-4 iğne ile sınır landırmak yeterlidir. Yapılacak olan takım için yaklaşık 2 metre boyunda 0.25 mm. çapında beden mi-sinasının iki ucuna kasa düğümü atarız. 2-3 numara iğnelerin bağlandığı 0.20 mm.çapındaki misinadan hazırlanan en fazla 15 cm.boyundaki köstekleri beden üzerine eşit aralıklarla bağlarız.

Hazırlanan bedenin bir ucuna kurşun takarken diğer ucunu oltadaki fırdöndüye takarız.  Fırdöndünün önüne ikinci bir kurşun daha balarız. Kıyıdan yapılacak olan avlarda iğnelerin köstek misinasına bağlandığı arka kısmına  küçük mantar takarsak yem takılmış olan iğnelerimiz dibe oturmayacağı için avımız daha verimli olacaktır.(aynı uygulama  çapari içinde yapabilir.) Bazı  amatör balık avcıları daha küçük iğne kullanmayı önersede yemle beraber iğneyide yutabildiği  için ben küçük iğne kullanmıyorum. Hatta yanınızda bir iğne çıkarcı bulundurmanızı tavsiye ederim.

Mezgit  balığı ince derili bir olduğu için sıcak havalarda çok çabuk bozulacağından  yakaladığınız  balıkları koymuş olduğunuz kovanın suyunu sık sık değiştirmeniz gerekmektedir. Kovadaki suyun ısınması- na dikkat etmezseniz balıkları eve götürmeden kokmasına ve telef olmasına sebep olursunuz.

mezgit çaparisi

Mezgit balığı avında kullanılan yem çeşitleri 

 Mezgit balığı avında  midye, istavrit balığı ve her türlü balık ile tavuk eti kullanılır. Benim favori yemim tavuk göğsüdür. Tavuk göğsü diğer yemlere göre da-ha kolay temin edilir,kesmesi,iğneye takması  ve en önemlisi  dağılmadan iğnede durmasından dolayı  av performansını  arttırdığı için  oldukça iyidir.

Diğer yazımız olan istavrit balığı nasıl tutuluru okumak için tıklayınız