1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kredi Kartını Kaç Ay Ödemezsem Haciz Gelir?

Kredi kartları değişen hayat şartlarında hemen hemen herkesin kolaylığı veya güvenliği sebebiyle kullandığı araçlardır. Peki, ödeme zamanı gelen kartları ödeyemez isek ne olur? Bu durum kredi kartı çıkartmadan önce düşünülmesi gereken ama ne yazık ki hep zor durumda kaldığımızda başımıza gelen durumdur. Kredi kartlarını hesap kesim tarihinden itibaren yaklaşık olarak 10 gün ekstre ücretinin yatırılması için süre vardır. Eğer ekstre ücretinin tamamını ödeyemiyor isek asgari tutarını ödememiz gerekir. Askeri tutar karttan karta değişen %25-%35 ekstre oranıdır. Kalan borca ise faiz uygulanır ve gelecek döneme sarkar. Eğer asgari ücreti de ödeyemiyor iseniz yapmanız gereken şey banka ile görüşüp kartınızı yapılandırmaya sokup kapattırmak ve takside bölerek faizi ile ödemektir. Başka bir yol da diğer bankalara para transferi yapan bankalar ile görüşüp kredi çekip borcu ödemeniz yeni bankaya da her ay kredinizi yatırmaktır. Kartınızı kapattırmak istemiyor iseniz 90 gün boyunca ödenmemiş kredi kartı ekstralarında banka yasal takip sürecini başlatır.

Kredi kartı borcunuzu 90 gün ödemesseniz banka yasal takip sürecini başlatabilir.

Yasal Takip Süreci

90 gün ödenmemiş ekstralarda yasal takip süreci başlar ve artık banka avukatları ile muhatap olursunuz. Bunun yanında Merkez bankası kara listesine girer yani kredi siciliniz bozulur. Önünüzde ki 5 yıl boyunca kredi kartı çıkarttırmak ya da kredi çekmek sizin için çok zor olacaktır. Borcunuzun miktarına göre var ise banka hesaplarınız bloke edilir, maaş bordrosu verdiğiniz maaşınızdan da belli miktarda kesintiler ile borcunuzu faizi ile ödersiniz. Eğer bu şekilde de borcunuzu ödeyemiyor iseniz sizin için artık icra takibi başlamıştır.

İcra Takibi

Borcunu sizden temin edemeyen banka size icra takibi başlatır. İcra takibi, borcunu ifa edemeyen borç sahibinden bu borç miktarına göre devlet gücüyle tahsis etmek için başlattığı süreçtir. İlamlı icra olarak bilinen ve mahkeme kararı ile çıkılan icrada borç sahibinin evine mülküne icra ekipleri avukatları gelerek mal varlığına el koyar, borcu karşılığında üzerine ait olan mülklerden genel olarak piyasa değerinden daha aşağı satarak gelir elde edilir ve borç yerine ödenir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *