1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kadınlara Özgü Meslekler Nelerdir

Kadınlar, artık günümüzde her işe el atabiliyor ve kendilerini ispat edebiliyorlar. Tüm önyargıları yıktılar. Kadınlar var gücüyle, zekâsıyla, el becerisiyle, sezgisiyle, ilgisiyle,
özverisiyle bunu başardılar. Aklınıza gelebilecek her sektörde kadın adı duyabilirsiniz.
Fakat toplumumuz tarafından kadına sadece ev işleri, çocuk bakımı, bulaşık, ütü zimmetlenmiştir.

Buna rağmen kadınlara özgü mesleklerde vardır. Kadınlara özgü meslekler nelerdir derseniz? Sayabileceğimiz meslekler vardır.

Bu meslekleri sıralarsak, anaokulu öğretmenliği, diyetisyen, cilt bakım uzmanı, doktor, bir çok tıp alanında kadınların daha başarılı olduğunu görmekteyiz. Spiker, öğretmenlik, Cumhuriyet döneminde öğretmenlerin büyük çoğunluğu kadın öğretmenlerdir. Kadınlar  sabır ve hayal güçleri sayesinde bu mesleğe daha yatkın oldukları düşünülür. Gazeteci, halkla ilişkiler, sosyal hizmet uzmanı, sekreterlik, muhasebecilik, yazar, aşçılık, ev temizlikçisi, hemşirelik, bankacılık, avukatlık, kuaförlük,  terzilik, eczacılık, mimarlık, modelistlik.

Ayrıca sadece kadınların yapabileceği  mesleklerde vardır, bu meslekleri şu şekilde
sıralayabiliriz. Ev temizlikçisi, dadılık, ebelik, hosteslik, manikürcü, kozmetik uzmanlığı, memuriyet, fizyoterapistlik. Kadınların çalışma hayatındaki yerleri artmaktadır. Ailesine ve evine yeterli zamanı ayırabiliyorsa  en büyük adım atılmıştır. Yukarıda saydığımız meslekler erkekler tarafından da yapılmaktadır, fakat kadınların daha fazla çalıştıkları mesleklerdir. Kimisi için ev kadınlığı da meslek kategorisine koyuluyor, lakin ev kadınlığı bir meslek değildir. Ev kadınlığı başlı başına bir meziyettir. Kadınlara özgü cinsiyet rolleri yakıştırması sonucunda, yargıları olan kadınlar bu meslekleri tercih etmektedirler.

Bunun  yanı sıra  kadınların en başarılı oldukları mesleklerde vardır. Bunları sıralamak gerekirse, ilk sırada öğretmenlik gelmektedir. Sırasıyla, ebelik, hemşirelik, avukatlık, sanatçılık, mimarlık, mühendislik ve hosteslik gelir. Kadınlar sadece fiziksel güç gerektiren işlerde geri kalabilirler. Onun dışında kadınların yapamayacağı ve başaramayacağı bir meslek yoktur. Kadın olmak eğiticilik ve öğreticiliktir, hem evde hem meslek hayatında.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *