1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

İstavrit Balığı Nasıl Tutulur

OLTA İLE İSTAVRİT BALIĞI YAKALANMASI

İstavrit balığı yakalamak için kullanılan takımlar : İstavriit balığında dört çeşit takım kullanılır.

1 ) Çapari : Beden,köstek,iğne ve kurşundan oluşan,her iğnesine geçmiş yıllarda tüy, son zamanlarda farklı renklerde ip bağlanarak yapılmış çok iğneli takıma çapari denir. Beden ve köstek misina çapları kullanılacak olan kurşun ağırlığına,kurşun ağırlığı suyun akıntı hızına göre,iğne boyları (numaraları) balık boylarına göre değişkenlik gösterir.

Beden, iğnelerin bağlandığı bir ucuna kurşun takılan diğer ucu oltaya bağlı olan fırdöndüye bağlanan misinaya denir.

Köstek, bir ucu iğneye diğer ucu bedene bağlanan misinaya denir.

Kullanıma hazır çapari takımı
Kullanıma hazır çapari takımı

Çapari ile avlanan amatör balıkçı

2 ) Yemli takım: Yemli takımın çapariden farkı tüy veya ip olmayıp avlanma sırasında iğnelere yem ta-kılması,köstek aralarının yaklaşık iki karış yapılması ve iğne sayılarının takımın karışmaması için daha az sayıda olmasıdır. Yem olarak olan hamsi, gümüş,zargana,sardalye.istavrit gibi derisi parlakbalıklar uygun boyutlarda ( avlanacak olan balık boyutuna göre ) kesilerek kullanılır.

      yemli takım örneği

     

Yemli takım örneği

 

3 ) Sıyırtma takımı hazırlanması : Her balık malzemesi satan yerlerden alınabilecek olan hazır sıyırtma kurşununun br ucu kamışa bağlı misinaya fırdöndülü kılips ile takılır. Diğer ucuna köstek boyu yaklaşık 2 – 3 metre misina çapı 0.10 ile 0.20 mm.arasında olan, istenilen renkte ip kullanılan 11-12 numara iğne bağlanır.

     

Sıyırtma istavrit balığının seyrek olup çapariye gelmediği dönemlerde kullanılan tek iğneli bir takımdır.

Genellikle zamanının tamamı deniz kıyısında geçen balık sevdalılarının kullandığı bir yöntem olup is-tavrit balığı yakalamak için at çek yöntemi ile yapılan çok yorucu ve ustalık isteyen yöntemdir Bu yön-tem ayrıca farklı tür takımlarla çinekop ve zargana balığı yakalamak içinde kullanılır.

4 ) çarpma takım : Balığının diğer balıklar tarafından sıkıştırılıp dar bölgede toplu olarak bulundukları zaman kullanılan yöntemdir. İstavrit balığı için çok cazip bir yöntem değildir. Toplu halde duran balık sürüsünün içine atılıp hızlıca çekilip iğnelerine takılmasını sağlayarak yapılan bir yöntemdir.

         

     

5 ) Şamandıralı takım : Bu yöntem son yöntem son yıllarda özellikle akıntı olmayan sığ (derinliği 8-10 metre) sularda hava karardıktan sonra etkili olan bir yöntemdir. Örneğin Pendik,Kartal,Maltepe sahi-linde güneşin batıp havanın serinlediği saatlerde yorulmadan hem eğlenmek hemde balık yakalamak için çok güzel bir yöntemdir.Bu yöntem kullanılan takım farklı olsa bile lüfer avında olduğu gibi takım suya atıldıktan sonra herhangi bir yere sabitlenerek balığın iğnelere takılması beklenir.

Kullanılan çapari at çek yönteminde kullanılan çaparilere göre farklılık göstermektedir. Bu takımda 15-20 adet iğne kullanılması iğnelere bağlanan iplerin farklı renklerde olması yakalan balığın sayısını arttıran bir etken olacaktır. Köstek boyları 5-6 cm.oluğu için takımın karışma olasılığı oldukça düşüktür ve kullanılan iğne sayısı artacağı için performans artacaktır.Takımın boyu yaklaşık 2.5 – 3

metre olup çaparinin takıldığı fırdöndünün 1 metre üzerine şamandıra,şamandıranın üzerinede ışık

takılarak kullanılır. Oltaya takılan balık şamandırayı sallamaya başlayınca acale etmeyip balık sayısının artmasını beklemenizi tavsiye ederim. Bu sayede daha az yorulacak,daha çok balık yakalayacak ve çok daha fazla eğleneceksiniz.

İstavrit Balığı Nasıl Tutulur konulu bu yazımız güncellenmeye devam edecektir.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

2 thoughts on “İstavrit Balığı Nasıl Tutulur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *