1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Gebelikte Uykunuzu Almanız İçin Ufak Tüyolar

Gündelik hayat içerisinde birçok etkenden dolayı yeteri kadar uyku alınamayabiliyor. Bu durumun sebebi iş temposuyla, kişinin ruhsal durumuyla ya da çevresel koşullardan dolayı olabilir. Özellikle uzmanların belirttiğine göre yaz aylarında uyku saatleri 2 saat daha kısalıyor. Bu bakımdan özellikle sıcak yaz günlerinde uzmanlar gebelikte uykunuzu almak için ufak tüyolar veriyor.

Oda Isısı Doğru Ayarlanmalı

Birçok kişi dikkat etmese bile oda ısısı uykunun kalitesini belirleyen en temel etkendir. Uzmanların söylediğine göre kaliteli bir uyku için odanın 18 ile 22 derece arasında olması gerekiyor. Ayrıca uyku esnasında hafif tempoda çalışan ve direkt olarak yatağa vurmayan bir klimanın kullanılmasının da zararının olmayacağı belirtiliyor.

Uyumadan Önce Ilık Bir Duş

Uyku öncesi ılık bir su ile alacağınız duş, uykunuzun kalitesini yükseltir ve uyku süresini uzatır. Bazı çevreler tarafından uyumadan önce sıcak duşun kasların gevşettiği için daha etkili olduğu söyleniyor. Ancak genel kanılara göre uykunuzu en kaliteli şekilde alabilmek için ılık duş almak ideal olacaktır.

Çay ve Kahve Molalarını Azaltın

Özellikle yorucu iş temposuyla çalışan kişiler için çay ve kahve vazgeçilmezdir. Bunun yanına bir de sigara eklendiği zaman, bireylerde ciddi uyku problemi oluşuyor. Bir seferde olmasa bile, belirli aralıklarla içtiğiniz çay ve kahve miktarını düşürmeye çalışın. Bu şekilde uyku saatleriniz daha düzenli ve kaliteli olacaktır.

Yatak Seçimine Dikkat Edin

Kullandığınız yatak, yastık ve çarşaflar da uyku kalitesi için çok önemlidir. Bunların her mevsime göre farklı yapıda olması gerektiğini de mutlaka unutmayın. Yatak takımlarınızın pamuklu olmasına ayrıca özen gösterin. Bu sayede yatağınız hiçbir şekilde ter tutmayacaktır. Bununla beraber eskimiş ve ortası çukurlaşmış yatakların da uyku kalitesini bozabileceğini unutmamak gerekiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *