1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Gebelikte Demir Eksikliği

Hamilelik süreci geçiren bir annenin vücudunda, özellikle hormon ve kan değerlerindeki değişim pek çok sıklıkla rastlanan bir durumdur. Hamile bayan da oluşan demir eksikliği de bu konuda bayanların şikayet yaşadıkları sorunlar arasında yer alır. Demir eksikliğinde ki derece, anne ve bebek sağlığını doğrudan etki eden faktörler arasında yer alır ve bu konuda büyük önem taşır. Hamilelik sürecinde görülen ileri derecedeki demir eksikliği; bebeklerin anne karnında iken ölümüne, anne adayında bağışık sistemi bozukluğuna ve enfeksiyon gibi birtakım insanı zayıf düşürecek rahatsızlıklara neden olur. Hamilelikte beslenme düzeni oldukça önem arz eder. Bu nedenle beslenme düzeninde yapılacak birtakım değişiklikler anne adayının birçok vitamin ve mineral bakımından eksikliğinin giderilmesini sağlar. Bu sayede demir oranı yüksek olan yiyecekler tüketmek hamilelikte demir eksikliğinden kaynaklı olan rahatsızlıkların meydana gelmesine engel olur.

Gebelikte Demir Eksikliği Nedenleri?

Gebelik zamanında birçok nedene bağlı rahatsızlıklar yaşarlar. Bu nedenlerin araştırılıp, tedavi için yöntem belirlenmesi anne adayının kolay hamilelik geçirmesini sağlar.

Gebelikte Demir Eksikliği Nedenleri? Bunun birçok sebebi vardır. Bunlar;

1) Anne adayında demir ihtiyacının artış göstermesi: Gebelik zamanında fetüs birtakım gereksinimler duyar ve bu nedenle kan hacmi artar ve böylece demir kullanım oranı da artmış olur. Anne adayının demir oranı düşmeye başlayınca demir eksikliği oluşur. Anne adayının böyle bir zamanda demir ilacı takviyesi alması gerekir.

2) Demir depolarının yetersiz kalması: Demir deposunun yetersiz olması bazı sebeplere bağlılık gösterir. Bunlar; düzensiz beslenme biçimi, daha öncesinde düşük yapmış olma, sık sık rastlamış olduğu enfeksiyonlu hastalıklar, bağırsaklarda emilim bozukluğu yüzünden anne adayı demir kaybına uğrar. Bu nedenle depo etmiş olduğu demir de eksik gelmeye başlar.

Gebelikte Demir Eksikliği Belirtileri

Her rahatsızlığın belirtisi olduğu gibi demir eksikliğinden kaynaklı doğan belirtilerde vardır. Baş dönmesi, yorgunluk hissi, iştahsızlık durumu, sindirim sisteminde bozukluk, tırnaklarda zayıflama, nefes alıp verirken zorluk çekme gibi belirtiler demir eksikliği yüzünden oluşur. Anne adaylarının böyle bir sorunları varsa demir ilacı takviyesi yapması hem bebeğin sağlığı hem de kendi sağlığı için önemlidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *