1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

Gebelikte beslenme gibi gerek öncesinde beslenme gerekse sonrasında beslenme çok dikkat gerektiren bir durumdur. Gebelik öncesi zamanda gebe kalmak isteyen kişilerin vücutlarındaki bazı vitamin ve mineral oranlarını tamamlaması gerekmektedir. Gebelik öncesi dönemde gebe kalmak isteyen kişiler bebek için gerekli olan mineralleri besinlerle alamıyor ise ilaç olarak alması gerekir. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzgün kullanıp beslenmenize de dikkat ederseniz gebelik için bir engeliniz kalmayıp doğacak bebeğin de sağlıklı doğmasını sağlamış olursunuz. Sizlere besin olan taze sebze meyveler yeşillikler önerilmektedir. İçerdikleri yüksek besin değerlerini kaybetmemek için pişirmeden ve taze yemeniz önerilir. Mevsiminde yediğiniz besinler oldukça yararlıdır. Gebelik süresince çok fazla mineral kaybedeceğiniz için bol bol yemenizde fayda var.

Gebelik Dönemi

Gebelik dönemi ilk günden itibaren çok fazla vitamin ve mineral kaybına neden olacağı için normalden iki kat fazla beslenilmesi gerekmektedir. Eğer yeterli besin değerlerine sahip değilseniz fetüs vücudunuzdaki besin değerlerinden harcamaya başlayacaktır. Ve ilerleyen dönemlerde diş kayıpları gibi ciddi problemlerle karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Gebelikte beslenme alışkanlığınızın artması ile fazla kilo alacağınızı düşünüyor iseniz karbonhidratlar yerine et, süt, yumurta, meyve ve sebzeler ve yüksek lifli gıdalar tercih ederseniz hem gerekli besin maddelerini almış hem de gebelikte beslenmenize dikkat etmiş olursunuz. Yine de gebelikte beslenmenize ne kadar dikkat ederseniz edin kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Gebelikte beslenmenin temel kuralı canınızın çektiği her şeyi yemelisiniz. Zaten doğumla birlikte bir miktar kilo vermiş olacaksınız.

Gebelik Sonrası Dönem (Lohusalık Dönemi)

Lohusalık olarak bilinen bu dönemde de çocuğunuz için gerekli besin maddelerini emzirme yoluyla vermeniz gerekmekte doğumdan hemen sonra sıkı bir diyet ile kilo vermeye çalışmanız bebeğiniz için risklidir. Lohusalık dönemini atlatana kadar gebelikte beslenmenizi nasıl yaptıysanız aynı şekilde devam ettirmeniz gerekmektedir. Üstelik bu dönemde vücudunuzun da bazı besin maddelerine ihtiyacı olacaktır. Bu dönemde lohusalık şerbeti olarak bilinen şerbetin de oldukça iyi etkileri bulunmakta ve tavsiye edilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *