1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Gebelikte Bel Ağrıları

Gebelikte bel ağrıları, bebeğin karın içinde gelişimiyle birlikte artarak devam eden bir durumdur. Gebelik yaşayan kadınların genelinde gözlemlenir. Ağrıların sebebi, karnın içinde büyüyen bebeğin, vücudun ağırlık merkezini değiştirip göbek çevresini öne doğru genişleterek bel ve sırt bölgesine daha fazla ağırlık vermesidir. Bu durumda normal kapasitesinden daha fazla yük taşımak zorunda kalan omurga ve kaslar, artarak devam eden ağrılar şeklinde sinyal verir. Bebeğin karın içindeki pozisyonu da ağrı oluşumu konusunda etkilidir.

Gebelikte Bel Ağrılarının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Hamile bireylerin daha öncesinden var olan bir duruş bozukluğu, omurga problemleri mevcutsa ve bu sebeplerden ağrı çekiyorlarsa, hamilelik dönemi boyunca mevcut ağrının daha fazlası hissedilir. Bunun yanı sıra, gebelik dönemi boyunca kilo alımı da oluşacak ağrıları katlayabilir. Hamilelerin psikolojik olarak aşırı üzüntü ve stres haline girmemeleri gerekmektedir. Stres, fiziksel olarak alt karın bölgesindeki kasları gevşettiği için ağrıya sebep olabilir. Bir diğer önemli sebep ise hormonların gebelik döneminde artmasıdır. Normalin iki katına çıkan hormon seviyesi, vücudu doğuma hazırlamak için pelvis ve leğen kemiklerinin arasında bulunan eklemlerde yumuşamaya sebep olur. Vücut için normal olmayan bu durum, omurga üzerindeki desteğin azalmasına ve daha fazla ağırlığa maruz kalmasına sebep olur. Dolayısıyla, ağrı oluşumu gebelik dönemi boyunca artarak devam eder.

Ağrıları Azaltmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Doktor tavsiyesi alınarak, çeşitli egzersizler yapılabilir. Ağrılar, uyku esnasında da hissedilebileceği için gece yatarken diz altına yastık konulması rahat bir uyku düzeni sağlayabilir. Beli desteklemek adına hamilelik yastığı kullanılabilir. Topuklu, esnemeyen ayakkabılar ve dar elbiseler tercih edilmemelidir. Ağrıların sıcaklık hassasiyeti kişiden kişiye değişeceği için, sıcak ve ya soğuk kompres uygulanabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *