1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Gebelikte Ağır Beslenme

Anne ve baba adayları evliliklerine renk katmak için geri sayımlara başlamış olabilir. Gebelik döneminde anne adayları çok dikkatli ve sabırlı davranmak zorundadır. Özellikle ağır işlerden uzak durarak başta eşlerinden yardım almak üzere çevresinden destek almalıdırlar. Gebelik döneminin bir de beslenme yönü çok önemlidir. Gebelikte ağır beslenme soncunda bazı sıkıntılar meydana gelebilir.

Gebelik Dönemi Yetersiz ve Dengesiz Beslenme

Beslenme faktörü çocuğun gelişimi açsından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Anne adayları dengeli beslenmelidir. Yetersiz ya da ağır beslenme kötü sonuçlara yol açabilir. Özellikle annede dengesiz beslenme çocukta rahatsızlıklar görülmesine sebep açar. Bunun için bir uzmana danışarak beslenme programı hazırlanmasını isteyebilir ve uygulayabilirsiniz. Gebelik döneminde annenin alması gereken besinler vardır.

Gebelikte Alınması Gereken Besin Öğeleri Nelerdir?

Protein besini gebelik döneminde alınması gereken en önemli besinlerden bir tanesidir. Gebelik öncesi aldığınız protein miktarının 20 gram fazlasını almak zorundasınız. Yani gebe olmayan anne adayları günlük 50-60 gram protein alırken gebelik dönemindeki kadınlar 70-80 gram protein almalıdırlar.

Bunların yanı sıra anne adayları demir, kalsiyum ve vitaminler açsından zengin besinler tüketmek durumundadırlar. Anne adaylarının gebe olmadan önce aldıkları demir miktarının 10-20 gram kadar fazlasını almaları gereklidir. Demir emilimini engelleyen içeceklerden uzak durmalıdırlar.

Gebelikte Ağır Beslenmenin Yol Açtığı Sorunlar

Anne adayları gebelik döneminde çocuğum büyüsün diyerek ağır beslenmemelidir. Baharatlı, çok fazla yağlı, aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durmalıdır. Özellikle gazlı içecekler midenize zarar verirken bebeğinize de ağır zararlar verebilir. Bunun için dengeli, sağlıklı beslenmek zorundasınız. Çay ve kahve içiminden uzak durarak demir emilimini engelleyen faktörlerden uzak kalabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *