1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

DUYGU SÖMÜRÜCÜLERİNE DİKKAT EDELİM !

Çalışma yeteneği olduğu halde utanmadan insanlardan ısrarla para veya bir şeyler isteyen kişiye dilenci denir.

İnsanların iyi niyetlerinden, acıma ve yardım etme duygularından çok değişik yötnemlerle Cuma , kandil ve bayram günleri cami önlerinde dursalarda genellikle halkın kalabalık olduğu yerleri tercih ederek faydalanmak isteyen bu kişileri sayıları her geçen gün artmaktadır.

Sayıları öylesine hızlı çoğalıyorki belediyeler dilenci toplama ekipleri kurmak ve özel araçlar kullanmak zorunda kalıyorlar.Fakat gerçek ihtiyaç ihtiyaç sahiplerininde haklarını çalan bu kişiler örgütlü çalıştıkları ve yorulmadan çok kolay para kazanmaya alıştıklları için sadece belediye ekiplerinin çalışmasıyla temizlenmesi mümkün değildir.

Bu sahtekarlar amaçlarına ulaşmak için her türlü yöntemi denedikleri gibi her yaştan çocukları kullanmaktadırlar.Kullandıkları çocukların sağlıklarıyla oynayarak, kalıcı sağlık sorunu yaratacak dahada tüsü ölümleriyle sonuçlanacak yöntemleri kullanmaktan çekinmezler.

Kalabalık yerlerde sabit durarak dilenen kadınların kucaklarında çocuk vardır ve bu çocuklar genellikle uyumaktadırlar. Bizler çocuklarımızı düzenli uyutmak için zorlanırken, dilencinin çocuğunu sürekli olarak nasıl uyuttuğunu hiç düşündünüzmü? Bu sahtekarlar çocuklarını votka veya çeşitli uyuşturucu ilaçları kullanarak uyutmaktadırlar.

Bizler daha duyarlı ve bilinçli olup ve bu asalaklara yardım etmez, hayır yapmak konusunda daha seçici olursak sorunun çözülmesine çok büyük katkı sağlamış oluruz.

Hayır yapmak deyince tabiki bu işin birde din adamı boyutu var. Bu konuda bir anımı anlatma gereği duydum.Cuma namazında size açılan elleri boş çevirmeyin diyen imamın söyledikleri kafama takılmış-. Bu konunun açılması daha anlaşılır anlatatılması gerektiğini düşündüğüm için namaz sonrası cami çıkışında imama sayıları minimum yirmi kişi olan dilencileri gösterdim ve hepsinin elleri açık hangisine sadaka vermem gerekiyor deyip yardımcı olmasını istediğimde bunlar dilenci bunlara sadaka verilmez deyince verdiği vaazı hatırlatıp inançlı insanların yanlış kişilere sadaka vermemesi için vaaz verirken daha ayrıntılı konuşmasını rica ettim.

Sonuç olarak duyarlı ve uyanık olup bu duygu sömürücülerine yardım etmeyelim ve çevremizdeki gerçek ihtyaç sahiplerine yardım edelim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *