1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Çocukluk Psikolojisi Hakkında

Ebeveynler olarak Çocukluk Psikolojisi Hakkında neler biliyoruz? Çocuklarımı yetiştirirken onların karakterini belirleyecek olan ve bu şekilde geleceklerine, hayatlarına yön verecek olan bir psikolojiye sahip olduklarının farkında mıyız? Yetişkin insanların bile kendi içinde çözemedikleri sorunlarının aslında çocukluktan kaynaklı olduğunu biliyor muyuz? İşte Çocukluk Psikolojisi Hakkında bilmeniz gerekenler.

Konuşun

Zorlayıcı hayat şartlarında yaşıyor olmamızdan dolayı stres tüm sorunlarımızın temel kaynağıdır. Stresli bir günün ardından dinlenmek isterken çocukların gürültüsü, bitmek bilmeyen istekleri daha da yorucu olabiliyor. Bu sebeple çocukları bilgisayar, tablet, akıllı cep telefonu, televizyon gibi gerçekten gereksiz aktivitelere aslında biz ebeveynler sürüklüyoruz. Ve bu durumda konuşup, paylaşmayı öğrenemeyen çocuk kendi içine kapanıyor. Karakterinin bu şekilde gelişmesine sebep olduğumuz çocuğun büyüdüğü zaman aktif bir çocuk olmamasından, içine kapanık olmasından ve hatta maalesef sönük bir çocuk olmasından yakınmamalıyız. Çünkü ne yazıktır ki biz ebeveynler dinlenebilmek için bilinçsizce çocuklarımızı feda edebiliyoruz. Çocuklarınızı teknolojik oyuncaklarla oyalamak yerine onlarla sohbet edin. Çocukça cevaplar vermesine sinirlenmeyin. Onlara ağabey-abla misyonunu erken yaşta yüklemeyin. İçerisinde bulunduğu yaşı yaşamasına izin verin. Zaten siz farkında bile olmadan büyüyecek ve nasıl geçtiğini anlamadığınız çocukluğunu çok özleyeceksiniz.

Destek Olun

Bir çocuğun en büyük destekçisi ebeveynleri olmalıdır. Onların hatalarını, yanlışlarını, yalanlarını gördüğünüzde bunları şiddet, azar, ceza yöntemi ile değil konuşarak, bu konuda onlara destek olarak çözmeye çalışın. Her şiddet bir sonraki şiddeti doğurur. Aradaki bağları zayıflatır. Kopuk bir yaşama neden olur. Büyüdüğü zaman kendi hayatında şiddet uygulayan kimselerin Çocukluk Psikolojisi Hakkında hiçbir bilgisi olmayan ebeveynler tarafından yetiştirildikleri maalesef bilimsel olarak da saptanmıştır.

Özetle

Eğer kendisine, ailesine, ülkesine faydalı bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız Çocukluk Psikolojisi Hakkında mutlaka bilgi edinin. Kitaplar okuyun. Seminerlere katılın. Maddi imkanlarınız olanak veriyor ise pedegoglara danışın. Çünkü sizin yetiştirdiğiniz bir çocuğun büyüdüğü zaman yetişkin bir birey olarak başarılı ve karakter sahibi olması tamamen onun Çocukluk Psikolojisi Hakkında neler yaptığınıza bağlıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *