1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Çocukların Psikolojisini Etkileyen Durumlar

Evlilik hayatının en önemli parçasını oluşturan çocuklar yetiştirilme bakımından büyük bir özen istiyor. Doğdukları andan itibaren gerek ev ortamında gerekse dışarıda çocuklara etki eden birçok faktör bulunuyor. Ebeveyn, arkadaş ve öğretmenleri çocukların psikolojisini etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Ev ortamında anne ve babanın birbirlerine sarf ettikleri sözcükler dahi çocukların hayatları boyunca yaşamlarını etkilemesine sebep olabiliyor. Çocukların psikolojisini etkileyen durumlar oldukça çeşitlilik gösteriyor.

Ebeveynlerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Sağlıklı bir birey yetiştirmenin yolu sağlıklı bir aile yapısından geçiyor. Anne ve baba ne kadar bilinçli olursa çocuklar da hayata o kadar güvenle bakabiliyorlar. Anne ve babanın birbirlerine karşı olan tutumları çocukların psikolojisini etkileyen en önemli durumlar arasında sayılabilir. Anne ve babalar çocuklar için rol model insanlardır. Bu nedenle çocuk psikolojisinde çocukların en çok etkilendiği kişiler de yine anne ve babalarıdır. Sürekli olarak kavga eden ve birbirlerine kötü sözler sarf eden anne ve babaların çocukları da dışarıda saldırgan tavırlar sergileyebiliyorlar.

Okul Ortamlarının Çocuk Psikolojisine Etkileri

Çocukların psikolojisini etkileyen ikinci sıradaki unsur ise okul ortamlarıdır. Okullarda çocuklar her çevreden öğrenci ile aynı ortama giriyorlar. Burada sağlıklı arkadaş çevresi oluşturamayan çocuklar çevrelerinden olumsuz yönde etkilenebiliyorlar. Arkadaşlarının kendilerine olumsuz tavırlar takınması, sürekli olarak diğer öğrenciler arasında rencide edilmesi ve zorbalık durumlarına maruz bırakılması çocukların psikolojilerini etkileyebiliyor.

Kardeşlerin Birbirlerine Olan Tutumları

Çocuklar kardeşleri ile olan ilişkilerinden de etkileniyorlar. Bir kardeşin daha baskın bir karakterde olması ve küçük olana baskı uygulaması ya da anne babanın bir kardeşe daha çok ilgisi göstermesi diğer çocukların psikolojilerini etkileyebiliyor. Çocuklar çok zeki ve çok duygusal yaradılışta oldukları için doğdukları andan itibaren her şeyden etkilenebiliyorlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *