1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Ciltte Oluşan Kızarıklıklar

Ciltte meydana gelen kızarıklıklar genel olarak çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Ancak bu durum sadece bir nedene bağlanmamalıdır. Ciltte oluşan kızarıklıklar en çok beyaz tenli insanlarda görülmektedir. Kişiler olumsuz etkilenir ve beraberinde kaşıntı gibi problemleri de ortaya çıkarabilmektedir. Stres, ilaç kullanımı, sigara kullanımı, bazı yiyeceklerin tüketimi ve sıcak havalardan da meydana gelebilir. Cildin birden fazla hücrelerin görevleri vardır. Bu hücrelerden çoğu kötü etkenlere karşı savaşırlar. Ciltteki damarları ve diğer yararlı hücreleri de korurlar. Fakat ciltteki yararlı hücreler zarar görürse, ciltte birçok problemleri ortaya çıkaracaktır. Özellikle de kızarıklıklar gözlemlenir. Böyle bir durum söz konusuysa, mutlaka aksatılmadan uzman bir cilt doktoruna başvurulmalıdır.

Cilt Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Cilt kızarıklıkların birden fazla nedenleri ve etkenleri vardır. İlk olarak nedenleri bilinmeli ve nedenlerine bağlı olarak tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Bunun için ilk olarak cilt uzmanına başvurulmalıdır. Nedenleri araştırılmalı ve bilinçli tedavi edilmelidir. Aksi halde daha kötü sonuçlar doğabilir. Cilt kızarıklıkların önüne geçmek için evde de doğal maskeler yaparak kızarıklığı hafifletebilirsiniz.

Cilt Kızarıklığına Bitkisel Yöntemler

Salatalık Maskesi: En çok kullanılan yöntemlerden biri salatalıktır. Salatalık maskesi tahriş olmuş cildi yatıştırır ve kızarıkları azaltmaya yardımcı olur. Cildin nem dengesini korur. Haftada 2 kez uygulanması önerilir.

Bal: Tahriş olmuş ciltlerde kullanılan en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Bal cildi nemlendirir ve cilt tonunu dengeler. Özellikle de sivilce, egzama ve akne gibi problemlerine iyi gelmektedir.

Zeytinyağı: Ciltte meydana gelen kızarıkları gidermeye yardımcı olur. Tahriş olmuş ve kurumuş ciltlere daha çok tavsiye edilen bir yöntemdir. Çünkü zeytinyağı cildi nemlendirerek, cildin zararlı bakterilerden korumaya yardımcı olur. Düzenli olarak kullanılması halinde etkisini kısa sürede göstermektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *