1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Ciklet Balıkları ve Ciklet Bakımı

İyi bir akvaryum balığı hastasıysanız ve akvaryumunuzda canlı, parlak renkler görmekten hoşlanıyorsanız ciklet balıkları tam size göre demektir. Cichlid olarak da adlandırılan ciklet balıkları bakımları zor olsa da bakıcısına zevk veren bir türdür. Yoğun alt türleri nedeniyle de farklı seçenekler sunan ciklet balıkları ülkemizde son 10 yılda en çok tercih edilen balıklar sınıfına girmiştir. Peki bu balıklara nasıl bakılmalıdır?

Ciklet Balığı Akvaryumu

ciklet balığı akvaryumu
ciklet balığı akvaryumu

Ciklet balığı beslemeye başlamadan önce akvaryumunuzu iyi seçmeniz gerekir. Oluşturacağınız popülasyona göre her çifte 15 ila 20 litrelik bir alan oluşturmanız gerekir. Alancı bir balık olmaları nedeniyle buna özellikle dikkat edilmesi gerekir. Balıklarınız akvaryumunuza girdikleri andan itibaren kendilerine seçtikleri alanı akvaryumdan çeşitli sebeplerle ayrılına kadar koruyacaklar ve kendilerine yuva belleyeceklerdir. Bu alanları sizde oluşturdukları setlerle görebilirsiniz.

Akvaryum içerisinde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise akvaryum tabanının kumla kaplı olmasıdır. Bu balıklarınızın kendilerini doğal ortamında sanmasına fayda sağlayacaktır. Bu özellik yavrulama döneminde de balıklarınıza fayda sağlayacaktır.

Ciklet Balığı Suyu

Ciklet balıkları akvaryum balıkları içerisinde en dayanıklı balıklardandır. Balıklarınızın suyunun sıcaklığı 25 ila 30 C arasında olması faydalıdır. Isıtıcı olmayan akvaryumlarda bile yaşayabilirler. Suyun ph seviyesinin 7,4 olmasına dikkat etmelisiniz.

Su değişimi noktasında dikkat edilmesi gereken konu ise haftada 1 kez en az yüzde 20 oranında suyu değiştirmek olmalıdır. Buna dikkat etmeniz durumunda ciklet balığınız için uygun bir su oluşturmuş olacaksınız.

Ciklet Balıklarında Yavrulama

ciklet balığı yavrulama
ciklet balığı yavrulama

Ciklet balıkları yumurtlayarak çoğalan balıklardır. Bu nedenle yumurtlamanın ilk dönemlerinde akvaryumda kendilerine sakin yerler arayacaklardır. Bu gereksinimi akvaryumu oluştururken yerine getirmenizde fayda vardır. Yumurtlama dönemi ardından balıklarınızın daha korumacı olduğunu göreceksiniz. Erkek ve dişi birlikte yumurtalarını koruyacaktır. Bunu 2 ila 4 dakikalık nöbetler halinde sırayla yaparlar. Ayrıca sürekli olarak yumurtalarını kuyrukları vasıtasıyla havalandırdıklarına da şahit olacaksınız. Bunu yumurtaların gelişimi için yaparlar. Belirli bir dönemin atlatılması ardından her seferinde 4-5 yumurtayı ağızlarına alarak bölgelerinde toprağın altına gömerler. Yavruların dünyaya gelmesi sonrasında ayrı bir akvaryum alınmalıdır.

Ciklet Balıklarında Renkler

Ciklet balıklarının beslenmesinin temelinde renkleri yatar. Bu nedenle renklerine özel bir ilgi göstermenizde fayda vardır. Parlak renklerle kaplı bir akvaryum istiyorsanız bitki temelli yemlerle balıklarınızı beslemenizi öneririz. Bu beslenme türü balıklarınızın gelişiminin ardından renklerinin daha doygun olmasını sağlayacaktır.

Öte yandan balıklarınız stres altında olmaları durumunda renklerinde solmalar gerçekleşebilir. Bunu geri döndürmek zordur. Stres sebebini bir an önce tespit edip akvaryumunuzu eski haline çevirmeye çalışmalısınız.

Sarı Prenses Cinsiyet Ayrımı
Sarı prensesinizin erkek mi dişi mi olduğuna bakarken elinizin temiz ve ıslak olmasına dikkat edin ve elinizde uzun süre saklamayın ayrıca balıkların 4-5 cm olması sizin daha iyi sonuç almanızı sağlar..Anus ve vent(anal büyüklüğü) büyüklüğüne bakılarak sarı prenseslerde cinsiyet ayrımı yapmak sanıldığı kadar zor değil.

dişi ciklet balığı
dişi ciklet balığı

Dişi sarı prenseste anus ve vent büyüklüğü aynı boyda değildir..Dişide vent açıklığı daha büyük olur.

erkek ciklet balığı
erkek ciklet balığı

Erkek sarı prenseste anus ve vent büyüklüğü eşit denilebilecek seviyededir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *