1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Anne Sütünü Artıran 7 Bitki

Tüm dünya genelinde hamilelik çok özel ve kutsaldır. Kadın zaten başlı başına mükemmeldir. Annelik ne kadar özelse emzirmekte öyledir. Günümüzde doktorlar en az 6 aya kadar emzirmeyi önerselerde bağzı sebeplerden dolayı sütün kesilmesi görülmektedir. En büyük sebeplerden biri sitrestir. Annenin başında toplanan akraba eş dost muhabbetlerini bilirsiniz. Anneyi daha da sitrese sokmakla beraber hamilelik Sonrası depresyonu da bunlar tetikliyor. Sütü artıracak bitkilere geçmeden önce bir kaç öneride bulunmak istedik.

Sütünüzün kesilmemesi için yapmanız gerekenlerden bir kaçı;

☆ Bol bol su için

☆ Yürüyüş yapın.

☆ Bebeğinize ve kendinize çekilmeyen bir hayat yaşatmayın. En özel sizsiniz. Siz iyi olursanız bebeğinizde iyi olacaktır.

☆ Kendinizi eve kilitlemeyin! Bebek ayak bağı değildir. Özgürce bebeğiniz ile gezin.

☆ Ne kadar sitresten uzak o kadar bol süt ve sağlık sizin olsun 😊.

 Anne Sütünü Artıran Bitkiler 

Amber Çiçeği: Susuzluğu giderici bitki olarak bilinir. Süt bezlerini uyararak prolaktin hormonunun salgılanmasını sağlar. Ayrıca bağırsak ve mide düzenleyici etkisi vardır. Demir ve magnezyum açısından zengindir. Kadınlarda da adet düzenleyici etkisi vardır.

Rezene:Özellikle bebeklerin gelişmemiş sindirim sistemlerinden kaynaklanan hassasiyet ve sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca rezene anne sütünü artırıcı bir galaktogog özellikli bitkidir. Sodyum ve potasyum açısından zengin olmasından dolayı vücut sıvı dengesini sağlar.

 

Mine Çiçeği: Hipofiz bezinden prolaktin ve oksitosin hormonlarının salgılanmasını sağlar. Nane ve portakal çiçeği gibi ferahlatıcı ve stres giderici etkisi vardır. Sinir sistemini güçlendirir ve uyku düzenleyicidir. Ayrıca önemli bir galaktogog bitkidir.

 

Keçi Sedefotu: Asırlardır anne sütünü arttıran en önemli galaktogog bitki türlerinden biridir. Bunun yanısıra antioksidan etkisi vardır ve sindirim kolaylaştırıcıdır. Kan şekerini düzenlemesinden dolayı diabet tedavisi, zayıflama ve form tutmada da sık kullanılan bir bitkidir.

 

Bikarbonat: Sindirime yardımcı özelliğinden dolayı uzun yıllardır kullanılır. Mide gazlarının ve ekşimelerinin giderilmesine yardımcıdır. Bununla beraber mide ve bağırsak yollarını temizleyici etkisi vardır.

 

Ağaç Çileği (Ahududu): Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan ve antioksidan etkisi yüksek bir bitkidir. Metobalizmayı ve yağ yakımını hızlandırır. Kanın temizlenmesine ve vücudun toksinlerden arınmasına yardımcıdır.

 

Çemenotu: En önemli galaktogog bitkilerin başında gelir. Eski Anadolu uygarlıklarında annelere doğum sonrası süt arttırması için günde 2-3 bardak suyunu veya çayını tüketmeleri tavsiye edilirdi. Ayrıca özellikle bebeklerde mide gazına bağlı oluşan krampların giderilmesine yardımcı olur. Vitamin ve mineral açısından da çok güçlüdür. Özellikle kalsiyum, çinko, demir ve magnezyum açısından zengindir.

 

C Vitamini: Bağışıklık sistemi, cilt ve ağız sağlığı için en önemli vitamindir. Vücut tarafından sentezlenemediği için doğum sonrası ek destek olarak mutlaka alınmalıdır. Demir ve yağ emilimini sağlar.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu Yazıya Puan Verin)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *